top of page

Създаване на сдружение на собствениците

Writer's picture: адв. Дамян Димовадв. Дамян Димов

Updated: Oct 4, 2023


two buildings, black and white, laptop, hands, typing

Съгласно чл. 9 от ЗУЕС, сдружението на собствениците е една от формите на управление на етажната собственост. Сдружението на собственици се учредява за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел основен ремонт и/или основно обновяване на сгради в режим на етажна собственост (чл. 25 от ЗУЕС). Също така, сдружението може да извършва и други дейности, свързани с управлението на общите части на етажната собственост, включително да усвоява средства от други източници на финансиране, извън горепосочените.

За създаването на сдружение на етажните собственици следва да бъде спазена подробно разписаната процедура в чл. 25 до чл. 29 от ЗУЕС, а именно:


1. На първо място се свиква учредително събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сградата в режим на етажна собственост.

  • Следва да се отбележи, че сдружението се създава от собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

  • Също така, сдружението на собственици може да се създаде за един или повече от един вход на сградата или за няколко сгради в режим на етажна собственост, които са изпълнени при свързано застрояване.

  • Учредителното събрание се свиква чрез покана, която се поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата, не по-късно от 7 дни преди датата на събранието. Датата и часът на поставянето задължително се отбелязват върху поканата от лицата, които свикват общото събрание, за което се съставя протокол.

  • Всеки собственик може да поиска свикване на учредително събрание и да предложи проект на споразумение за създаване на сдружението. Към поканата се прилага и проектът на споразумение за създаване на сдружението.

2. На следващо място следва да се проведе редовно учредително събрание. Учредително събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представител собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

  • Учредителното следва да приеме няколко решения, а именно:

  • решение за учредяване на сдружението;

  • определя наименованието на сдружението. Наименованието на сдружението задължително съдържа името на населеното място, пълен административен адрес, а в градовете с районно деление наименованието на сдружението съдържа и името на района;

  • приема споразумение за създаване на сдружението;

  • избира управителен съвет (управител) и контролен съвет (контрольор);

  • може да определи срок за съществуването на сдружението.


3. След провеждане на учредително събрание следва регистрация на сдружението. Председателят на управителния съвет (управителят) в 14-дневен срок от провеждането на учредителното събрание внася в съответната общинска администрация заявление за вписване на сдружението в публичен регистър.

  • Към заявлението за вписване на сдружението се прилагат следните документи:

  • списък на собствениците, участващи в сдружението, с трите им имена и адреса в етажната собственост;

  • копие от протокола на учредителното събрание, заверено с полагане на надпис "Вярно с оригинала" от председателя на управителния съвет (управителя);

  • копие от приетото споразумение, заверено с полагане на надпис "Вярно с оригинала" от председателя на управителния съвет (управителя);

  • нотариално заверени образци от подписите на лицата, представляващи сдружението.


4. След получаване на удостоверение за регистрация на сдружението от съответната община в 7-дневен срок се подава заявление за регистрация в Регистър БУЛСТАТ.

Comments


bottom of page