![Отменен/закъснял полет](https://static.wixstatic.com/media/6b3585_089f974d85ff4eed9210fb60a24799db~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/6b3585_089f974d85ff4eed9210fb60a24799db~mv2.jpg)
Съгласно Регламент (ЕО) № 261/2004 г. на Европейския парламент и на Съвета от 11 февруари 2004 година пътници, на които е отказан достъпът на борда против тяхната воля, и чийто полет е отменен или закъснял, имат право на обезщетение, изплащано от авиокомпанията.
Регламентът се прилага по отношение на пътници, заминаващи от летище, което се намира на територията на държава-членка на ЕС, както и на такива, заминаващи от летище, което се намира на територията на трета страна, до летище, разположено на територията на държава-членка на ЕС, ако опериращият въздушен превозвач е превозвач на Общността и пътникът не е обезщетен от тази трета страна. Изключение правят тези пътници, които пътуват безплатно или на намалена тарифа.
За да има право на обезщетение, пътникът следва да има потвърдена регистрация за съответния полет и да се представи на гишето за регистрация или в посочен от въздушния превозвач час, или, ако не е посочен такъв – минимум 45 минути преди часа, обявен за излитане.
Обезщетението по Регламента е във фиксиран размер в зависимост от разстоянието на полета, дължимо е на всеки пътник и е уредено в чл. 7:
- за полети до 1500 км обезщетението е 250 евро;
- за полети над 3500 км, когато са на територията на Общността, както и всички други полети от 1500 км до 3500 км обезщетението е 400 евро;
- за всички останали полети – над 3500 км извън Общността, обезщетението е 600 евро.
Разстоянието на полета се измерва по метода на дъгата на големия кръг: http://www.gcmap.com/.
Когато са налични разумни причини, въздушният оператор има право да откаже достъп на борда на пътника, против волята му, ако след апел, отправен към пътниците доброволно да се откажат от резервациите си в замяна на определени облаги, не се съберат достатъчно желаещи. Такива пътници биват незабавно компенсирани по чл. 7 от Регламента.
За да имат право пътниците на обезщетение за отменен полет, следва да са налице три отрицателни предпоставки:
- да не са били информирани за отмяната минимум две седмици преди началото на полета по разписание;
- да са били информирани за отмяната между две седмици и седем дни преди началото на полета по разписание, но да не им е предложено премаршрутиране, което им позволява да заминат не по-късно от два часа преди началото на полета по разписание и да достигнат техния краен пункт на пристигане за по-малко от четири часа след времето за пристигане по разписание;
- да са били информирани за отмяната по-малко от седем дни преди началото на полета по разписание, но да не им е предложено премаршрутиране, което им позволява да заминат не по-късно от един час преди началото на полета по разписание и да достигнат техния краен пункт на пристигане за по-малко от два часа след времето за пристигане по разписание.
Въздушният превозвач не е задължен да изплаща обезщетения при отменен полет, ако докаже, че отмяната се дължи на извънредни обстоятелства, които не могат да бъдат избегнати дори при вземане на всички необходими мерки. Такива обстоятелства могат да бъдат лоши метеорологични условия, както и различни рискове, свързани със сигурността на пътниците.
Право на обезщетение по чл. 7 от Регламента има и всеки пътник, чийто полет е закъснял както следва:
- за полети до 1500 км – с два или повече часа;
- за полети на територията на ЕС, както и за всички други полети от 1500 км до 3500 км – с три или повече часа;
- за всички останали полети – над 3500 км извън Общността – с четири или повече часа.
В случай, че полетът закъснява с минимум 5 часа, без значение от разстоянието му, въздушният оператор следва да предложи на пътниците връщане на пълната стойност на билета или възстановяване на частта или частите от полета, които не са били осъществени.
За да бъде изплатено обезщетение е необходимо първо да бъде адресирана претенция до въздушния оператор, с който е сключен договора за въздушен превоз, или който действително извършва превоза, ако е различен.
Обезщетенията по Регламента се изплащат независимо от размера на претърпените вреди и зависят само от условията, залегнали в Регламента. Пътниците имат право да търсят допълнително обезщетение, ако претърпените вреди са в по-голям размер.
Comments