top of page

Новите права на лекарите специализанти в Националния рамков договор 2023 – 2025

Writer's picture: адв. Дамян Димовадв. Дамян Димов

лекар специализант НРД

С ДВ. бр.77 от 8 Септември 2023г. беше обнародван Национален рамков договор № РД-НС-01-2 от 1 септември 2023 г. за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2023 – 2025 г. (по-нататък за краткост: „НРД 2023 – 2025“).


НРД е рамков договор, който се сключва между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българския лекарски съюз (БЛС) от друга. Договорът е национален и има действие за територията на цялата страна. В него се определят важни параметри от здравно-икономически характер, съгласно които се сключват договорите между НЗОК и изпълнителите на медицинска помощ.


В много лечебни заведения на специализантите се възлагат предимно административни функции, като попълване на медицинската документация, регистрация на пациенте и т.н. С новите текстове в НРД 2023 – 2025 се дава възможност на младите лекари да участват по-активно в лечебния процес.


В настоящата статия ще бъдат разгледани новите права, от които могат да се ползват специализантите в лечебни заведения.


Съгласно новата уредба: „Специализанти могат да извършват лечебни дейности и манипулации от БП под ръководство и по разпореждане на лекар с придобита специалност, който извършва медицинска дейност в същото лечебно заведение по договор с НЗОК и носи отговорност за това. В тези случаи специализантите се вписват в медицинската документация като изпълнители, а медицинската документация се преподписва от лекар с придобита съответна специалност, който извършва медицинска дейност в същото лечебно заведение по договор с НЗОК.“


Новото положение, следващо от горецитирания текст, е че специализантите вече могат да бъдат записвани като изпълнители по клинични пътеки (КП) в медицинската документация. За целта обаче трябва кумулативно да са изпълнени следните условия. На първо място специализантът трябва да е част от Приложение № 1а към договора с НЗОК, в което са посочени всички лекари без специалност и лекарите специализанти, работещи на основен трудов договор под ръководството и разпореждането на лекар с придобита специалност и оказващи медицинска помощ по КП, Амбулаторни процедури (АПр) и Клинични процедури (КПр).


На следващо място лечебната дейност, която специализантът е извършил, трябва да е под ръководството и по разпореждане на лекар с придобита специалност. Важно уточнение е, че лекарят специалист трябва да работи в същото лечебно заведение и да е включен като изпълнител на извършената медицинска дейност по КП, съотв. АПр и КПр.


Последното изискване, което НРД 2023 – 2025 поставя, е свързано с медицинската документация, която попълва лекарят специализант, същата трябва да бъде подписана както от него, така и от лекар с придобита специалност.


Друга нова възможност, която се открива пред специализантите е да бъдат приемащи лекари. Съгласно новата разпоредба в НРД 2023 – 2025 приемащият лекар в Диагностично-консултативен блок (ДКБ) на болницата, осъществяващ или плануващ приема на Здравно осигурено лице (ЗОЛ), може да бъде и лекар без специалност. За осъществяването на това свое правомощието лекарите специализанти ще трябва да разполагат с електронен подпис, чрез който да се идентифицират в медицинските документи.


В НРД 2023 – 2025 се прави опит и да се гарантират по-високи нива на възнаграждения на младите лекари. Предвидено е, че основните трудови възнаграждения не следва да бъдат по-малко благоприятни от уредените в действащия колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“. Към настоящия момент действа Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ за 2022 г., в който е заложено, че началната основна месечна заплата на лекар-специализант не трябва да бъде по-малко от 1900 – 2000 лв., (в зависимост от вида лечебно заведение). При приемането на нов колективен трудов договор, трудовите възнаграждения ще трябва да бъдат съобразени с него.


Изискването за минимални възнаграждения важи единствено за лечебни заведения за болнична помощ, които имат сключен договор с НЗОК. Поставен е срок от 6 месеца от влизане в сила на НРД 2023 – 2025 за изпълнение на разпоредбата, или до февруари 2024 г.


Припомням, че през 2022 г. подобни текстове бяха приети и в НРД 2020 – 2022, но ВАС спря тяхното изпълнение до произнасянето по делото, относно тяхната законосъобразност. Тогава, за разлика от сегашната уредба, беше предвидено, че ако лечебните заведения не се съобразят с изискването, ще получават плащания по КП в занижен размер. В сегашната уредба въпросът относно последиците за лечебно заведение, което не се съобрази с изискването на НРД 2023 – 2025 за минимални нива на възнагражденията на медицинските специалисти, остава неясен.


С новите права, гарантирани от НРД 2023 – 2025, на специализантите се цели подобряване на условията на труд, както и по-добри възможности за трупане на практически медицински опит с пациентите.


Comments


bottom of page